$r_{o}+t=0.04+0.02=0.06m$

$h=\frac{Nu_{D}k}{D}=\frac{10 \times 0.025}{0.004}=62.5W/m^{2}K$

Heat conduction in a solid, liquid, or gas occurs due to the vibration of molecules and the transfer of energy from one molecule to another. In solids, heat conduction occurs due to the vibration of molecules and the movement of free electrons. In liquids and gases, heat conduction occurs due to the vibration of molecules and the movement of molecules themselves.

The outer radius of the insulation is:

$\dot{Q}=\frac{V^{2}}{R}=\frac{I^{2}R}{R}=I^{2}R$

Solution:

Solution Manual Heat And Mass Transfer Cengel 5th Edition Chapter 3 -

$r_{o}+t=0.04+0.02=0.06m$

$h=\frac{Nu_{D}k}{D}=\frac{10 \times 0.025}{0.004}=62.5W/m^{2}K$

Heat conduction in a solid, liquid, or gas occurs due to the vibration of molecules and the transfer of energy from one molecule to another. In solids, heat conduction occurs due to the vibration of molecules and the movement of free electrons. In liquids and gases, heat conduction occurs due to the vibration of molecules and the movement of molecules themselves.

The outer radius of the insulation is:

$\dot{Q}=\frac{V^{2}}{R}=\frac{I^{2}R}{R}=I^{2}R$

Solution:

© 2026 TopFreeware  |  All rights reserved.
created by FAUST