or
Given $u = 20$ m/s, $g = 9.8$ m/s$^2$
You can find more problems and solutions like these in the book "Practice Problems in Physics" by Abhay Kumar.
A body is projected upwards from the surface of the earth with a velocity of $20$ m/s. If the acceleration due to gravity is $9.8$ m/s$^2$, find the maximum height attained by the body.
At maximum height, $v = 0$
Would you like me to provide more or help with something else?
$\Rightarrow h = \frac{400}{2 \times 9.8} = 20.41$ m