Physics Problems With Solutions Mechanics For Olympiads And Contests Link Access

Using the equation: ΔU = mgh ΔU = 5(10)(10) = 500 J

Using Newton's second law: F - f = ma 10 - f = 2(3) f = 4 N

A block of mass 2 kg is placed on a horizontal surface. A force of 10 N is applied to the block, causing it to accelerate at 3 m/s². Find the coefficient of friction.

Discover more from Explosion Network

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading